Greckie praktyki zawodowe u podnóża Olimpu

Uczniowie Technikum w Błaszkach przebywali po raz kolejny na praktykach zawodowych w Grecji  w miejscowości Leptokaria od 1.05.2022 do 14.05.2022 w ramach projektu finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja i Rozwój, we współpracy z greckim partnerem.

W projekcie wzięło udział 34 uczniów – 20 informatyków i 14 ekonomistów z klas II i III. W ramach wyjazdu każdy z  uczniów nie tylko miał okazję pracować w międzynarodowym środowisku, szkoląc swoje umiejętności w dziedzinie informatyki i ekonomii, ale również zwiedzić zakłady pracy w miejscowości Katerini. Zagraniczne praktyki pozwoliły na poznanie greckiego rynku pracy i regulujących go przepisów oraz umożliwiły doskonalenie znajomości języka angielskiego i komunikacji w tym języku.

W dni wolne od pracy uczestnicy projektu zwiedzili Meteory, piękne klasztory na skałach wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz malowniczą wyspę Skiatos, gdzie mogli zaczerpnąć kąpieli na złotej plaży. Uczniowie poznawali elementy greckiej mitologii, historii, geografii oraz kultury dzięki krótkim popołudniowym wycieczkom do Thessalonik, Starego Panalejmonu czy wąwozu w Litochoro u stóp Olimpu.

Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Anna Mrowiec – nauczyciel języka angielskiego, p. Joanna Opora – nauczyciel przedmiotów informatycznych oraz p. Michał Giejko – nauczyciel języka rosyjskiego i przedmiotów informatycznych.

Praktyki zawodowe w Grecji były niesamowitym doświadczeniem zarówno dla młodzieży biorącej w nich udział, jak również dla nauczycieli – opiekunów. Z całą pewnością wszyscy uczestnicy projektu będą miło wspominać greckie przygody u podnóża Olimpu.