W dniu 19 grudnia 2023 roku 90 uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Błaszkach uczestniczyło w jednodniowej wycieczce do Drezna – stolicy Saksonii.

Spacerując z przewodnikiem mieliśmy okazję poznać historię miasta, odbudowanego po wojnie ze zgliszczy po tzw. nalotach dywanowych. Podziwialiśmy wspaniałe barokowe zabytki m. in.: Operę Sempera, kompleks pałacowo-wystawowy Zwinger, Zamek Drezdeński, Katedrę Świętej Trójcy, Kościół Marii Panny oraz wiele innych zabytków wpisujących się w panoramę tego wspaniałego miasta. Po przejściu przez Łabę średniowiecznym mostem Augusta (Augustusbrücke), dotarliśmy do serca Starego Miasta, do Rynku Staromiejskiego na którym odbywał się coroczny Jarmark Struclowy (Striezelmarkt). Warto w tym miejscu nadmienić, że jest to najstarszy jarmark w całych Niemczech, organizowany już po raz 584. Na Jarmarku można było zrobić świąteczne zakupy m.in. świąteczne ozdoby, rękodzieło z drewna oraz z porcelany oraz wiele innych.

W czasie całej wycieczki dopisywały nam dobre humory oraz poczuliśmy smak i zapach zbliżających się Świąt. Późnym wieczorem wracaliśmy do kraju w poczuciu pełnej satysfakcji.

Iwona Michalska