Relacja z praktyk uczniowskich w Grecji

Relacja z praktyk uczniowskich w Grecji.

W ramach programu ERASMUS+, Sektora Kształcenie i szkolenie zawodowe, Typ akcji KA-121-VET – Akredytowane projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego, 26 uczniów Technikum Ekonomicznego i Informatycznego w Błaszkach spędziło blisko dwa tygodnie (od 17 do 28 kwietnia br.) w miasteczku Leptokaria w Grecji.

Podczas wyjazdu uczniowie brali udział w zajęciach praktycznej nauki zawodu. Początkowe zajęcia dotyczyły przepisów BHP, organizacji czasu i zasad pracy w lokalnych przedsiębiorstwach. Następnie uczniowie technikum ekonomicznego przygotowywali dokumenty związane z zatrudnieniem pracownika: dotyczące przebiegu pracy, ewidencji i rejestrów.  Poznali technologie informacyjno- komunikacyjne w biurze. Nie obce im były zagadnienia  zakresu rachunkowości. Uczniowie technikum informatycznego ćwiczyli elementy diagnozowania i naprawy usterek systemowych, awarii narzędzi peryferyjnych, tworzenia aplikacji, administrowania bazami danych, projektowania sieci komputerowych, pracowali na urządzeniach peryferyjnych i sieciowych systemach komputerowych.

Uatrakcyjnieniem mobilności były wycieczki. Wyjazd do kompleksu klasztorów w Meteorach był świetną okazją do nauki o religii wyznawanej przez Greków. Młodzież zwiedziła wyspę Skiathos oraz złotą plażę Koukounaries. Podczas rejsu statkiem mieli okazję nauczyć się greckich tańców narodowych. Uczniowie relaksowali się również na plaży Morza Egejskiego, przebyli wąwóz Enipeas, gdzie znajdują się wanny Afrodyty. Odbyła się wycieczka do podnóża Góry Olimp i zwiedzanie Masywu Olimpu, zwiedzanie miejscowości Litochoro – starego miasteczka, najwyżej położonego miejsca u podnóża Olimpu, zamku Platamonas, z niesamowitym widokiem na Morze Egejskie oraz miejscowości  Platamonas.

Oprócz zwiedzania niezwykłych miejsc uczniowie odpoczywali na plaży, spacerowali brzegiem Morza Egejskiego, kąpali się w basenie na świeżym powietrzu. Brali udział w konkursach: „Taniec Zorby”,  „Ikony”, zabawach ze śpiewem i tańcem, rozgrywkach i zawodach sportowych czy nauce podstawowych słów w języku greckim. Program mobilności był więc bardzo bogaty i atrakcyjny.

Podczas pobytu młodzież relacjonowała wykonywane zadania w ramach praktyk zawodowych i zrealizowane wycieczki  na założonych przez siebie profilach facebookowych. Zwieńczeniem projektu było rozdanie uczniom certyfikatów.

Wyjazd do Grecji stworzył uczniom naszej szkoły możliwość rozwoju zawodowego, okazję do doskonalenia znajomości języka angielskiego, poznania kolebki kultury europejskiej oraz wymiany doświadczeń z rówieśnikami. Pobyt uczniów naszego Technikum w Grecji dostarczył im wielu miłych wrażeń i przeżyć, był ciekawą lekcją, niezwykłą przygodą i wspaniałym doświadczeniem, które na zawsze pozostanie we wspomnieniach uczestników.